МОЗ інформує: Реабілітація пацієнтів після ампутації
МОЗ інформує: Реабілітація пацієнтів після ампутації
Щодня через повномасштабну війну десятки українців отримують важкі поранення, багато військових і цивільних втрачають кінцівки. Пацієнти з ампутаціями потребують якісної медичної допомоги, реабілітації та протезування.
Важливим є ранній початок реабілітації: реабілітаційні заходи таких пацієнтів починаються в палатах інтенсивної терапії, що включає гостру, післягостру допротезну допомогу та відновлення функціонування в довготривалому періоді.
У гострий період реабілітації основна увага приділяється активізації пацієнта. Зокрема, це включає вертикалізацію, навчання зміни положення тіла, пересадки в крісло колісне. Також проводиться навчання навичок самообслуговування, таких як умивання, чищення зубів, пиття зі склянки та прийом їжі. Проводиться робота з когнітивними функціями пацієнта, а також запобіганні ускладнень, таких як застійна пневмонія чи пролежні.
Процес протезування складний і багатоетапний. Після ампутації формується кукса (частина кінцівки, що залишається після ампутації). У цей період проводиться профілактика контрактур (зменшення рухливості в суглобах) та застосовується антинабрякова терапія, ефект від якої стає помітним через кілька тижнів.
Коли рубець загоївся, розпочинається допротезна реабілітація з залученням мультидисциплінарної команди фахівців. Протягом такої реабілітації пацієнт бере активну участь у процесі свого відновлення. Важливим елементом реабілітаційного процесу є фізичні вправи, які покращують силу, витривалість, функціональність. Наприклад, рухи кінцівкою, перекидання повітряної кулі, опір плечем або стегном тощо.
Компресійна терапія передбачає післяопераційне бинтування кукси, яке допомагає сформувати її правильну форму для подальшого протезування. У гострому періоді її проводять дуже обережно через ризик ішемії (недостатнього кровопостачання). Спочатку бинтування виконують на короткий час, наприклад, на 15 хвилин, із помірним тиском. Потім поступово переходять до тренування судин, чергуючи: година з еластичним бинтом і година без нього, а на ніч — забезпечуючи повний відпочинок.
Також важливим є масаж рубця, який слід починати після зняття швів. Він запобігає затвердінню шкіри в зоні рубця, зберігає її рухливість і знижує чутливість кукси.
Більше читайте на сайті МОЗ за посиланням: https://moz.gov.ua/uk/reabilitaciya-paciyentiv-pislya-amputaciyi