A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області"
Здоров’я – головна скарбничка у житті. Що покладеш на неї, на те й будеш жити все життя.

Сухий кашель у дорослих - симптоми, причини, лікування та секрети профілактики

Дата: 27.11.2024 15:52
Кількість переглядів: 36

Фото без опису

Сухий кашель, який також по-іншому називають "непродуктивний кашель" – це вид кашлю, при якому людина нічого не відкашлює, тобто він не супроводжується виділенням мокротиння (як при мокрому/вологому кашлі).

Будь-який вид кашлю – це сигнал організму людині про те, що є проблема зі здоров'ям, яка потребує вирішення. Тобто кашель є наслідком чи проявом основного захворювання.

Основне призначення кашлю – очищення дихальних шляхів від різних подразників. Однак, цей симптом може бути проявом не тільки захворювань легень або дихальних шляхів (гортань, трахея, бронхи), причиною також можуть бути захворювання шлунково-кишкового тракту, серця та інших органів.

Тривалість кашлю (один день, тиждень, місяць чи рік) відіграє важливу роль для визначення основної причини його виникнення. Наприклад, причиною гостро виниклого кашлю в більшості випадків є інфекція верхніх дихальних шляхів або запалення легень, тоді як тривалий постійний сухий кашель у дорослого свідчить про хронічний процес – астму, гастроезофагеальний рефлюкс та інші причини.

Залежно від характеристик і додаткових симптомів сухого кашлю, що його супроводжують, складається цілісна картина, яка дозволяє встановити основну причину виникнення сухого кашлю.

Причини сухого кашлю

Причини сухого кашлю дуже різноманітні, але залежно від умов його виникнення, тривалості, супутніх симптомів, часу появи протягом доби та інших факторів можна припустити, що саме його викликало.
 

Основними причинами сухого кашлю є:

Вірусні інфекції

Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), або, як часто кажуть, "застуда", викликана різними вірусами, такими як вірус грипу, аденовірус, COVID-19 та іншими, може проявлятися сухим кашлем, проте можливий і мокрий, внаслідок затікання слизу з носа у гортань та подальшого його відкашлювання.

Бронхіальна астма

Астма – це хронічне захворювання дихальної системи, яке може розвинутися як наслідок алергічної реакції (наприклад, алергія на пилок рослин), так і неалергічної (наприклад, внаслідок впливу різноманітних за своєю природою тригерів: фізичного навантаження, вірусів та інших).
 

Як наслідок, у бронхах відбуваються зміни, що призводять до їх звуження та виникнення сухого кашлю.

Синдром постназального затікання

Також можна зустріти іншу його назву "кашльовий синдром верхніх дихальних шляхів". Внаслідок запалення в навколоносових пазухах, слиз, що утворився там, стікає по задній стінці глотки. Як результат постійне подразнення у горлі частіше проявляється сухим кашлем, а іноді й мокрим у разі відкашлювання соплів.

Захворювання верхніх дихальних шляхів

Запальний процес у глотці (фарингіт), гортані (ларингіт), а також надгортаннику (епіглотит) є ще однією групою поширених захворювань, що проявляються сухим кашлем.

Захворювання нижніх дихальних шляхів:

  • трахеїт – запальний процес у трахеї;
  • різні гострі та хронічні бронхіти, а також хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) можуть бути причинами затяжного сухого кашлю;
  • туберкульоз, рак легень або інтерстиціальні захворювання легень (наприклад, силікоз) можуть тривалий час проявлятися виключно сухим кашлем;
  • пневмонія. Запалення в легенях найчастіше спричинене бактеріями чи вірусами. При бактеріальному запаленні частіше спостерігатиметься вологий кашель, але при атиповому перебігу захворювання можливий виключно сухий кашель. Для вірусних пневмоній у превалюючій кількості випадків характерний сухий кашель.


Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)

Захворювання, при якому внаслідок дисфункції нижнього стравохідного сфінктера відбувається закидання кислого вмісту зі шлунка у стравохід. Кислота може досягати дихальних шляхів, викликаючи подразнення, яке проявляється як постійний сухий кашель у дорослого.

Інші причини

  • лікарські речовини. Деякі препарати мають такий побічний ефект, як сухий кашель. Найчастіше через препарати для контролю артеріального тиску – інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючого ферменту): периндоприл, лізиноприл та інші.
     

Ще однією групою препаратів, здатних викликати сухий кашель, є інгібітори DPP-4 (наприклад, сітагліптин). Ці таблетки приймають люди з цукровим діабетом для контролю рівня глюкози у крові:

  • різні подразники, які присутні у навколишньому середовищі. Ця група налічує сотні найрізноманітніших чинників, здатних спричинити сухий кашель. Наприклад, тютюновий дим, холодне або сухе повітря, пил, різні хімічні сполуки (наприклад, діоксид сірки);
     
  • обструктивне апное сну. Стан, на який часто страждають люди з надмірною масою тіла, а також люди, які зловживають алкоголем або курінням. Призводить до обструкції верхніх дихальних шляхів під час сну. Під час пробудження може проявлятися сухим кашлем разом із задишкою;
     
  • кашлюк - інфекційне захворювання, викликане бактерією Bordetella pertussis, відмінною рисою якого є напади сухого кашлю, що часто закінчуються блюванням;
     
  • тромбоемболія легеневої артерії. Тромби, що утворилися у венах (найчастіше нижніх кінцівок), можуть відриватися і з кровотоком потрапляти у легені. Як наслідок, такі емболи призводять до закупорки легеневих артерій та розвитку інфаркту у легені, одним з проявів цього процесу буде сухий кашель;
     
  • серцева недостатність. Такі захворювання серця як кардіоміопатії, інфаркти, проблеми з клапанами та інші патології можуть призвести до розвитку серцевої недостатності, коли серце вже не може ефективно качати кров. Як результат – застій у великому та малому (легені) колах кровообігу.
     

Внаслідок такого широкого розмаїття причин, якщо турбує сухий кашель, краще звернутися за дистанційною консультацією до лікаря-терапевта або сімейного лікаря. Під час онлайн-консультації лікар ретельно збере анамнез і складе індивідуальний план дій для з'ясування причини сухого кашлю.

Симптоми та ускладнення сухого кашлю

Ознаки сухого кашлю:

  • поодинокий або нападоподібний;
  • проявляється протягом дня (постійний, болісний) або пов'язаний з певним часом доби (переважно вранці, ввечері чи вночі);
  • супроводжується відчуттям "дряпання" у горлі або за грудиною;
  • пов'язаний з наявністю тригера (холодне повітря, пил, алерген).


Додаткові характеристики сухого кашлю можуть розповісти про можливу причину його виникнення. Якщо сухий кашель:

  • виникає після їжі, прийняття горизонтального положення, є відчуття печії, можлива захриплість голосу – ймовірна причина ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба);
  • супроводжується порушенням носового дихання, спостерігається стікання слизу по задній стінці глотки, зміни нюху – синдром постназального затікання;
  • нагадує гавкіт собаки, присутні зміни голосу, наприклад, осиплість – ларингіт;
  • різко виникає, має інтенсивний нападоподібний характер (особливо у дітей) – попадання стороннього тіла у дихальні шляхи;
  • носить нападоподібний характер, частіше спостерігається вночі, супроводжується блюванням або висуванням язика, а також можливим посинінням шкіри – кашлюк;
  • супроводжується задишкою, хрипами – бронхіальна астма;
  • на фоні болю у грудній клітці, що посилюється під час кашльових поштовхів – плеврит;
  • супроводжується різкою задишкою, болем у грудній клітці, виділенням крові у людини, яка схильна до тромбоутворення – тромбоемболія легеневої артерії;
  • сухий кашель вночі у дорослого або при прийнятті горизонтального положення, що супроводжується задишкою та необхідністю спати сидячи – серцева недостатність.


Люди, які довго страждають від сухого кашлю, часто можуть відзначати розвиток таких ускладнень:

  • погіршення якості життя;
  • постійні неприємні відчуття у горлі – хворобливість, печіння, роздратування;
  • погіршення якості сну – кашель не дозволяє заснути або є причиною пробудження протягом ночі;
  • поява болю у грудній клітці.


Однак, не такі страшні ускладнення саме сухого кашлю, як ускладнення захворювання, що лежить в основі його розвитку. Тому звернення до лікаря для проведення своєчасної діагностики – найкращий спосіб позбутися симптомів та запобігти ускладненням.

Діагностика сухого кашлю

Перший крок у діагностиці причини розвитку сухого кашлю – звернення до лікаря, а саме до педіатра, якщо це дитина до 18 років, до терапевта – старше 18 років або сімейного лікаря незалежно від віку.
 

Чому це найважливіший крок?
 

На консультації лікар докладно розпитає про:

  • період появи кашлю;
  • після чого він з'явився;
  • як довго турбує;
  • якими симптомами супроводжується;
  • в який час доби найбільше турбує;
  • що допомагає зменшити його прояви;
  • що є тригером.


Всі ці дані допоможуть звузити пошук основної причини кашлю і вибрати найбільш доцільні методи дослідження у конкретному випадку.

Обстеження та консультації суміжних фахівців, які можуть бути необхідні для діагностики причини сухого кашлю:


Усі обстеження проводяться з єдиною метою – виявити основну причину та по можливості усунути її. Від правильності діагностики надалі залежатиме ефективність лікування сухого кашлю.

Лікування сухого кашлю

Лікування сухого кашлю – це лікування основного захворювання або усунення причини (наприклад, тютюновий дим), що призвело до появи цього симптому.

Чим лікувати сухий кашель у дорослого? Залежно від причин та цілей лікування можуть використовуватись:

  • муколітики – препарати, що полегшують відходження мокротиння. Застосовуються, якщо є в'язке мокротиння, яке важко відкашляти. Таким чином кашель із сухого переводиться у мокрий;
  • різні спреї або льодяники для розсмоктування, які можуть допомогти за наявності першіння, подразнення чи болю у горлі;
  • антигістамінні та інші протиалергічні препарати, якщо в основі розвитку симптомів лежить алергічна реакція;
  • інгаляційні глюкокортикостероїди та бронхолітики у людей з бронхіальною астмою або хронічним обструктивним захворюванням легень;
  • антибіотики, якщо захворювання спричинене бактерією, наприклад, у разі пневмонії;
  • противірусні препарати можуть призначатися при таких інфекціях, як грип та COVID-19;
  • інгібітори протонної помпи (ІПП) призначаються людям із гастроезофагеальним рефлюксом;
  • сечогінні препарати (діуретики), якщо кашель є наслідком серцевої недостатності;
  • інші групи препаратів, залежно від причини.
     

Крім ліків у деяких випадках можуть бути ефективними немедикаментозні методи:

  • зволоження повітря у приміщенні;
  • вживання теплих напоїв (чаї, компоти та інші) може допомогти зменшити симптоми подразнення глотки, а також рясне вживання рідини сприяє розрідженню слизу, що утворився;
  • промивання носа фізіологічним розчином, якщо кашель викликаний затіканням слизу з порожнини носа;
  • прийняття теплого душу;
  • зниження навантаження на голосовий апарат та відпочинок.

Профілактика сухого кашлю

Поради щодо профілактики є дуже різноманітними. Так як сухий кашель можуть викликати різні захворювання та фактори, тому й профілактика залежатиме від основної причини.

Основні поради:

  • використовуйте зволожувач повітря для підтримки оптимального рівня вологості у приміщенні;
  • не паліть, а також уникайте пасивного куріння;
  • пийте достатню кількість води (близько 2-3 л/добу);
  • уникайте алергенів, якщо вони є тригерами;
  • вакцинуйтеся проти грипу, COVID-19 та інших інфекцій;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни (наприклад, часте миття рук);
  • робіть рентген органів грудної порожнини 1 раз на рік;
  • проходьте профілактичні огляди раз на рік у сімейного лікаря для контролю загального стану організму.

Коли слід звернутися до лікаря при сухому кашлі

Якщо вас турбує сухий кашель – це сигнал, що потрібно звернутися до лікаря та виявити причину його виникнення.

Існують певні “червоні прапори”, за наявності яких звернення до лікаря має бути негайним:

  • тривале підвищення температури;
  • втрата ваги;
  • задишка;
  • кровохаркання.

Сухий кашель у дітей та вагітних жінок

Причини сухого кашлю у дітей та вагітних жінок такі самі, як і в інших людей.

Проте, підходи до лікування цих груп людей відрізнятимуться, оскільки протипоказанням до застосування певних препаратів є:

  • вік до 18 років;
  • вагітність внаслідок негативного впливу препаратів на плід.


Всі препарати повинні застосовуватися тільки після консультації з лікарем та оцінки користі-ризику для дитини та вагітної жінки.

Популярні питання

Які продукти чи речовини можуть погіршити сухий кашель, і чи варто їх уникати?

Це індивідуально, в однієї людини певний продукт викликатиме кашель або його погіршення, а в іншої ні. Тому потрібно звернути увагу, що викликає сухий кашель саме у вас та уникати контакту з цими речовинами чи продуктами.
 

Як часто рекомендується проводити профілактичні обстеження для виявлення проблем, пов'язаних із дихальною системою?

Необхідно один раз на рік обов'язково проходити стандартизований перелік досліджень у сімейного лікаря, який також включає рентген органів грудної клітини. Після збору анамнезу та проведення об'єктивного обстеження лікар також може призначити додаткові дослідження та дати на них направлення.
 

Що робити, якщо сухий кашель не минає чи посилюється?

Обов'язково звернутися до лікаря. Якщо ви знаєте, що причиною кашлю є алергія – зверніться до алерголога, якщо кашель є наслідком синуситів – необхідна консультація ЛОРа, якщо ви знаєте про наявність у себе таких захворювань, як бронхіальна астма або ХОЗЛ – запишіться на прийом до пульмонолога. У решті випадків – зверніться до сімейного лікаря.
 

Як знизити ймовірність ускладнень, пов'язаних з сухим кашлем?

Щоб знизити ймовірність ускладнень, необхідно виявити причину сухого кашлю, для цього зверніться за допомогою до лікаря та пройдіть усі призначені ним обстеження для підбору ефективного лікування.
 

Як перевести сухий кашель у вологий дорослому?

Сухий кашель переводиться у вологий тільки у випадку, якщо захворювання супроводжується утворенням мокротиння, яке є сильно в'язким, що не дозволяє його відкашлювати. У цьому випадку призначаються муколітики, а також рекомендується пиття. Препарати при сухому кашлі у дорослого підбираються індивідуально лікарем.
 

Запорукою успішного лікування сухого кашлю є своєчасне звернення до лікаря.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень