A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області"
Здоров’я – головна скарбничка у житті. Що покладеш на неї, на те й будеш жити все життя.

Здоровий вибір для здорового серця: фактори ризику серцево-судинних захворювань

Дата: 17.01.2024 10:04
Кількість переглядів: 38

Фото без описуЗахворювання серцево-судинної системи, особливо ішемічна хвороба серця, інфаркт та інсульт, є головною причиною смерті у всьому світі: ні з якої іншої причини щорічно не помирає стільки людей.

Однозначних причин розвитку цих хвороб не існує, проте виділяють фактори, що сприяють їх виникненню. Ці фактори прийнято називати чинниками або факторами ризику (ФР).
Існують фактори ризику, на які ми не можемо вплинути. Їх називають некеровані ФР (не залежать від самої людини). До них відносяться:

  • вік;
  • стать;
  • спадковість.

Також існують фактори ризику, на які ми можемо вплинути. Їх називають керовані ФР (залежать від способу життя і поведінки, тому можуть бути усунені). До них відносяться:

  • паління;
  • нездорове харчування;
  • низький рівень фізичної активності;
  • надмірне споживання алкоголю;
  • надмірна маса тіла/ожиріння;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • підвищений рівень холестерину;
  • підвищений рівень глюкози;
  • психосоціальні чинники (стрес, тривога, депресія).

Достовірно доведено, що захворювання серцево-судинної системи у багатьох людей можна попередити за рахунок корекції факторів ризику!

 

ПАЛІННЯ

Курцем вважається людина, яка викурює одну і більше сигарет на день.

  • підвищує рівень артеріального тиску і холестерину;
  • збільшує ризик інфаркту міокарду, ішемічного інсульту, атеросклерозу периферичних судин, раптової смерті, у багато разів збільшує ризик бронхо-легеневих і багатьох онкологічних захворювань;
  • підвищує ризик імпотенції у чоловіків і порушень репродуктивного здоров'я;
  • корочує тривалість життя (в середньому на 7 років).

Зменшення кількості сигарет, паління "легких" сигарет, трубки, кальяну і інші форми споживання тютюну не знижують ризики!

 

НЕЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ

Найчастіше нездорове харчування означає надмірне споживання насичених жирів, транс-жирів, легкозасвоюваних вуглеводів, солі і недостатнє споживання фруктів, овочів, риби.
Нездорове харчування підвищує ризик розвитку багатьох захворювань і в першу чергу - ожиріння, гіпертонії, цукрового діабету, інфаркту міокарду, інсульту, онкологічних хвороб.

 

НАДМІРНА МАСА ТІЛА/ОЖИРІННЯ

За допомогою індексу маси тіла (ІМТ) можна оцінити відповідність маси тіла і зросту. Для розрахунку індексу маси тіла необхідно вагу (у кг) розділити на зріст (у метрах), зведений у квадрат.

В середньому для чоловіків і жінок нормальний ІМТ - від 20 до 25 кг/м2, при індексі більше 25 розвивається початкова (1-2 ступінь) форма ожиріння, вище 30 (3 ступінь) - клінічна, а вище 40 (4 ступінь) - тяжка, ускладнена форма ожиріння. Пацієнти з ІМТ в межах 25.0-29.9 вже потребують корекції маси тіла.
Тип ожиріння також впливає на ступінь ризику. Найбільш несприятливе для здоров'я абдомінальне ожиріння - відкладення жиру в області талії. Об'єм талії у чоловіків більше 102 см і більше 88 см у жінок вказує на абдомінальне ожиріння.

 

ПІДВИЩЕНИЙ РІВЕНЬ ХОЛЕСТЕРИНУ

Холестерин - жироподібна речовина, яка утворюється в печінці, а також потрапляє в організм з їжею.
Холестерин - важливий "будівельний матеріал" для утворення клітинних мембран, вироблення вітамінів і гормонів. Проте надлишок холестерину шкідливий, оскільки у складі комплексів з білками (ліпопротеїдами) холестерин може відкладатися в стінках судин, звужуючи їх, що може призвести до інфаркту міокарду або мозкового інсульту.

 

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ФІЗИЧНОЇ АКТИВНОСТІ
Якщо ваша фізична активність (ходьба, робота по будинку і інше) займає менше 30 хвилин на день, то у вас низький рівень фізичної активності. Брак фізичної активності сприяє розвитку дуже великої кількості захворювань.

 

ПІДВИЩЕНИЙ РІВЕНЬ ГЛЮКОЗИ

Багато людей не підозрюють про наявність у них цукрового діабету. Вимірювання рівня глюкози в крові - простий аналіз, що дозволяє своєчасно запобігти серйозним проблемам із здоров'ям. Проведення цього аналізу особливе важливо для людей з ожирінням, за наявності близьких родичів, що страждають на цукровий діабет, а також жінок, що народили велику (більше 4 кг) дитину.
Люди з підвищеним рівнем глюкози у крові і, особливо з цукровим діабетом набагато частіше страждають від судинних і серцевих ускладнень.

 

ПІДВИЩЕНИЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК

Оптимальним вважають тиск нижче 120/80 мм рт. ст., нормальним - 120-129/80-84 мм рт. ст. Якщо Ваш тиск знаходиться в межах 130-139/85-89 мм рт. ст., воно вважається високим нормальним. При рівні тиску 140/90 мм рт. ст. і більше діагностують артеріальну гіпертонію.
Підвищений артеріальний тиск - основна причина розвитку мозкового інсульту. Він сприяє також розвитку аритмій, інфаркту міокарду, сердцевої і ниркової недостатності, хвороби Альцгеймера.

 

ПСИХОСОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ (СТРЕС, ТРИВОГА, ДЕПРЕСІЯ)

Стрес - це природній супутник людини. Незначні стреси неминучі і не завдають великої шкоди. Загрожують здоров'ю гострі сильні стреси або тривале хронічне психоемоційне перенапруження.
Нерідко в стресових ситуаціях у людей розвиваються тривожні або депресивні стани.
Стрес, тривожні і депресивні стани більш ніж в 2 рази збільшують ризик ускладнень і смерті від серцево-судинних захворювань.

 

Кожний з перерахованих факторів підвищує ризик розвитку захворювань. Ці фактори взаємопов’язані і підсилюють дію один одного, тому лікар визначить ваш сумарний ризик та надасть відповідні рекомендації.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень